• 02 Mart 2024

Haberler

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI


10.02.2020 15:37

 

       ÖNSÖZ

        İnsanlık tarihine baktığımızda insanoğlunun göçebe hayattan yerleşik hayata geçmesinden itibaren insanın ve kentin aynı kaderi paylaştığını görürüz. Aynı kentte yaşayan insanların ortak kaderi; acılarını, sevinçlerini, duygularını, düşüncelerini geçmiş birikimlerini, gelecek hayallerini ve beklentilerini önce benzetmiş, sonra da aynılaştırılmıştır. Biz bunlara ‘’Kent kültürü’’ diyoruz.

         Kent kültürü bakımından Şanlıurfa 12.000 yıllık tarihi boyunca edindiği birikim nedeniyle oldukça büyük bir hazineye, oldukça derin bir çeşitliliğe, oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Üstelik geçen zaman, bu çeşitliliği de aynı potada eritmiş ve ‘’hoşgörü’’ adında olgun bir iklim oluşturulmuştur.

         Bütün farklılıklarımıza rağmen oluşan bu hoşgörü ortamını etnik, dini, siyasi, güncel kaygılarla bozmaya bu kentte yaşayan hiç kimsenin hakkı yoktur. Bu kent her türlü farklılığı absorbe edecek güce ve kapasiteye sahiptir.

        Şanlıurfa Kent Konseyi kurulduğu günden beri her türlü ayrıma karşı çıkarak bu kente yararlı hizmetlerde bulunmuş ve yapıcı roller üstlenmiştir. Yeni seçilen Kent Konseyimiz de geçmişten aldığı bu misyonla çalışmaya başlamış ve her alanda kent için yapılması gerekenleri çalışma gruplarıyla; Kadın, Çocuk, Engelli ve Gençlik meclisleriyle yüzlerce toplantı yaparak tespit ediyor, planlıyor; memleketin geleceğini uzmanlara danışarak rapor haline getiriyor.

        Yapılan bu çalışmaların Şanlıurfa’ya hayırlı olmasını temenni eder Şanlıurfa Kent Konseyi’ne başarılar dilerim.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                        Z. Abidin BEYAZGÜL

                                                                                                                                                                                                                                                      Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı

 ÖZ GEÇMİŞ

        Zeynel Abidin BEYAZGÜL, 1957 yılında Şanlıurfa'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Şanlıurfa'da tamamladıktan sonra 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

1985-1996 yılları arasında Avukatlık görevine başlayan BEYAZGÜL, 1985 yılında Şanlıurfa Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğü yaptı. 

1996 yılında Kayseri İncesu Noteri olarak atanan BEYAZGÜL, Viranşehir 1'inci, Adıyaman 3'üncü, Adıyaman 1'inci ve Malatya 2'inci noterliğinden sonra Şanlıurfa 5'inci noterliğinde görevini ifa etti.

Noterlik mesleği süresince 2011 yılında Malatya Noter Odası Başkanlığı, 2014-2018 yılları arasında ise Türkiye Noterler Birliği Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

2004 yılında AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı, 2015-2018 yılları arasında AK Parti Şanlıurfa İl Başkanlığı görevini başarıyla icra eden Zeynel Abidin BEYAZGÜL, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 

Zeynel Abidin BEYAZGÜL, evli olup 3 çocuk babasıdır.