• 25 Mayıs 2022

Haberler

BASIN AÇIKLAMASI


11.05.2022 16:35

    ŞANLIURFA KENT KONSEYİ SON GÜNLERDE GÜNDEM OLUŞTURAN ‘’ BALIKLIGÖL’DEKİ BALIKLARIN ÖLÜMÜ VE BALIKLIGÖL PLATOSU YÖNETİMİNİN VE HALKIN ŞİKAYETÇİ OLDUĞU KONULAR’’ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASINI KÜLTÜR VE TURİZM ÇALIŞMA GRUBU ARACILIĞIYLA KENT KONSEYİNİN BEYKAPISI SANAT SOKAK NO: 9’DA BULUNAN ADRESİNDE 11.05.2022 ÇARŞAMBA GÜNÜ SAAT 14:00’DE BİR BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

       BASIN AÇIKLAMASININ İÇERİĞİ ŞÖYLE:

       SAYIN BASIN MENSUPLARI VE SEVGİLİ URFALILAR'

       URFA DÜNYANIN ÖNEMLİ KÜLTÜR İNANÇ VE MEDENİYET MERKEZLERİNDEN BİRİDİR. BALIKLIGÖL İS URFA’NIN SEMBOLİK, KUTSAL MEKANIDIR URFA İLE ÖZDEŞLEŞMİŞTİR. ŞEHRİMİZİN DİNİ KÜLTÜREL VE TURİSTİK ZENGİNLİĞİNİ YAŞATAN BİR PLATODUR. HALK ARASINDA HALİLÜRRAHMAN VE HARRAHMAN OLARAK BİLİNEN HZ İBRAHİM YADİGÂRI BU GÖLLER GEREK ULUSAL KÜLTÜRDE GEREK GLOBAL KÜLTÜRDE ‘’ BALIKLIGÖL’’ OLARAK TANINMIŞTIR. BU PLATONUN KORUNMASI SADECE YETKİLİ MERCİLERİN DEĞİL, BÜTÜN SİVİL TOPLUM KURUM VE KURULUŞLARININ GÖREVİ OLMALIDIR. BUGÜNLERDE MEDYAYA YANSIYAN HABERLER IŞIĞINDA BALIKLIGÖL’DEKİ BALIKLARIN ÖLÜMÜ, SUYUN KİRLENMESİ VE KİRLETİLMESİ VB. KONULAR GÜNDEME GELMİŞTİR. GEÇMİŞTE DE ZAMAN ZAMAN BALIKLARIN ÖLÜMÜ VE BENZERİ HABERLER GÜNDEME GELMİŞTİ. BU DURUM BALIKLIGÖL’DE TEŞHİSİN VE ŞU ANA KADAR DOĞRU OLMADIĞINI GÖSTERİYOR. KÖKLÜ ÇÖZÜMÜN BULUNABİLMESİ İÇİN DİKKATLİ OLUNMALI VE BALIK ÖLÜMLERİNİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ İÇİN ACELE EDİLMELİDİR.

        

        HERGÜN BİNLERCE YERLİ VE YABANCI TURİSTİN ZİYARET ETTİĞİ BU MEKÂNIN GÜVENLİK, TEMİZLİK, GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ VB. KONULARINDA HASSASİYET GÖSTERİLMESİ, AYRICA BU TURİSTİK ALANDA TURİZM POLİSİ VE ZABITASININ YETERLİ SAYIDA VE DAHA ETKİLİ OLMASI GEREKMEKTEDİR. BALIKLIGÖL PLATOSUNUN KORUNMASI, KOLLANMASI, DİSİPLİNE EDİLMESİ, İŞGALLERDEN ARITILMASI KONULARINDA SAYIN VALİMİZİN GÖSTERDİĞİ ÇABALAR TAKDİRE ŞAYANDIR SAYIN VALİMİZİN AYNI İLGİYİ ARTIRARAK SÜRDÜRMESİNİ İSTİYORUZ.

       

        BÖYLE ÖNEMLİ ÖZEL VE KUTSAL BİR MEKÂNIN ALAN YÖNETİMİNE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR. BU VE BENZER MEKANLARIN ÇANAKKALE VE KAPADOKYA’ DA OLDUĞU GİBİ ‘’ ALAN YÖNETİMİ’’ İLE ÖZEL BİR STATÜDE YÖNETİLMESİ GEREKİR. YUKARIDA BELİRTİĞİMİZ SIKINTILAR GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK BALIKLIGÖL PLATOSUNUN TÜRKİYE’DE ÇANAKKALE VE KAPADOKYA’DAN SONRA 3. ALAN YÖNETİMİNE TABİ OLMASI İÇİN ALAN YÖNETİMİ KONUSUNUN İVEDİKLE TBMM GÜNDEMİNE GETİRİLEREK BİR AN EVVEL KANUNLAŞMASI GEREKMEKTEDİR.

       KAMUOYUNA SİZ DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI ARACILIĞIYLA İLAN EDERKEN SAYGILARIMIZI SUNARIZ.

 

                                ŞANLIURFA KENT KONSEYİ KÜLTÜR VE TURİZM ÇALIŞMA GRUBA