• 02 Mart 2024

Haberler

KENT KONSEYİ BAŞKANI


10.02.2020 15:39

ÖNSÖZ

Şanlıurfa Kent Konseyi Başkanı Adil Saraç, ilk basın toplantısını gerçekleştirdi. Basın mensupları ile bir araya gelerek Kent Konseyi’nin işlevlerini anlatan Adil Saraç, “Biz ne yaparsak yapalım şeffaf olacağız, halkın gözü önünde olacağız. Saklı gizli kapalı kapılar ardında hiç bir şey yapmayacağız” dedi.

Şanlıurfa'da yoğun katılım ile gerçekleşen Kent Konseyi seçimli genel kurulunda 187 kişinin kullandığı oylamada 127 oyla Kent Konseyi Başkanı seçilen M. Adil Saraç, ilk basın toplantısında kent konseyinin görevlerinden bahsetti.

Kent Konseyi’nde sahada aktif olma taraftarı olduğunu belirterek Kadın Meclisi ve Engelli Meclisi için 5 Aralık tarihine kadar aktif katılımcıların başvurularını beklediklerini söyleyen Saraç, “Şanlıurfa'nın kent konseyi başkanı olarak ilk basın toplantısını yapıyorum bu toplantıda kamuoyunu bilgilendirmek gereği açıklama yapacağız. Biz görevlerimizi yaptık arkadaşlarımızı kadın meclisi, çocuk meclisi, engelli meclisi ve gençlik meclisi olarak 4 grup oluşturduk. Görev alan gençlik meclisinde Vedat Akıllı, kadın meclisinde görev alan Sabiha Karabulut, çocuk meclisinde Zeki Kurt, engeliler meclisinde Avukat Ahmet Tüysüz beyefendi bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

SARAÇ: MEMLEKETİMİZİN İNSANINA REHBER OLMAK İÇİN GÖREV BAŞINDAYIZ 

Kent Konseyi yönetmeliğinden bahseden Saraç, “Kent konseyinin neye yarar, kent konseyinden beklenti fazla kent konseyinden neler bekleniyor neler isteniyor gibi sorunlarla geldiğinde tarafından daha sonra muhtemel bir algı operasyonu yapılmasın diye biz bir defa yapacağımızı teminatları olarak kent konseyi kanunu 5393 sayılı belediye kanununun da 251874 nolu resmi gazetede şöyle bir ifade var kent konseyi kent yaşamında kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma saydamlık, hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerinin hayata geçirmeye çalışıyoruz. Yani biz Urfa'ya yol yapıcı köprü yapıcı durak yapıcı yatırım yapıcı kurum değiliz. Memleketin her köşesindeki insanları kucaklayarak memleketin insanları kucaklayarak onları dinleyerek bir akıl oluşturarak bu işi yapanlara rehber olmak onlara bir önlerinde tutmak onlara bir tavsiyede bulunmak gibi bir görevi başında olan bir kurumuz biz. Yarın öbür gün kent konseyi çalışmıyor kent konseyinde bir şey olmuyor gibi algılara sakın kapılmayalım ve dolayısıyla biz sizin sözünüz olduğumuz için söylemek istediğiniz her sözü bize söyleyebilirsiniz diye şimdi herkese uyarıyorum” diye konuştu.

Konuşmasının devamında Saraç, “ARGE masamız var aramızda her türlü Urfa'nın her türlü sorununa dinliyoruz onları rapor haline getiriyoruz çalışma haline getiriyoruz sunuyoruz bizim işlerimizin de yürüyebilmesi için belediye Meclisi’nden onay alması  lazım yani biz tavsiye ediyoruz belediye başkan adayı belediye meclisi hareketi bunu kabul edecek şekilde hareket ediyoruz. Bugün diğer konumuz doğrudan doğruya baktığımız zaman şunu görmemiz lazım kent konseyinin yürütme kurulu çalışma ve esaslarına baktığımız zaman yürütme kurulu gönderen kent konseyi başkanı ve genel sekreter oluşturur. Yazılı başvuruda bulunmak zorundadır yürütme kurulu alınan kararları ilgili birimlere ulaştırılması ve takibini sağlar kent konseyine karşı sorumludur yani ancak ihtiyaç halinde Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında veya belediye tarafından kendisine tahsis edilen yerde ya da yürütme kurulunca uygun gelecek yerden bulur. Yürütme kurulu tarafından toplantılara katılabilirler ancak yapılan bütün toplantılarda  oy kullanamazlar. Bu konularda imar ve şehircilik çevre kırsalla ilişkiler, toplumsal dayanışma  birlik ve barış, gençlik ve spor, gençlik ve eğitim, gençlik ve meslek edindirme istihdam, şehit ve gazi aileleri dayanışma, esnaf ve el sanatları, tarım ve hayvancılık, kültür sanat tarih arkeoloji Etnografya araştırma, mülteciler göç, turizm tanıtım ve mutfak kültürü, sosyal dayanışma ve mahkûm aileleri, medya ve medya ilişkileri, sağlık ve zararlı alışkanlıklar, eğitim ve sorunları, sanayi ekonomi ve geri dönüşümdür” şeklinde konuştu.

Şanlıurfalı vatandaşları kadın ve engelli meclislerine üye olmaya davet eden Saraç, “Toplantımızın bir diğer konusu Kadın meclisi ve engelli meclisi ile ilgili bir çağrıya çıkıyoruz  kamuoyu önünde. Kadın meclisinin tanımı şöyle toplumsal yaşamın tüm alanlarında kadınların konularının güçlendirilmesi kadın erkek eşitliğinin sağlanması kadınların girişimci araştıran üreten bireyler olmalarını desteklenmesi ve bireysel inisiyatif dedin geliştirilmesi adına geleneksel ve benzer bir her türlü ayrımcılığın önlenmesi için politikalar üretmek stratejiler geliştirmek amacıyla kadınlarla ilgili 1-kamu kurumları, 2-Sivil toplum kuruluşları, 3-siyasi partiler, 4- üniversitesi temsilcilerinin  katılımlarıyla oluşan demokratik bir yapıdır. Biz bugünden itibaren 5 Aralık 2019 tarihine kadar perşembe günü akşamı saat 17'ye kadar çalışmak isteyen alacakları formlarla birlikte  ekleyecekleri cv ile beraber bize başvurmaları gerekmektedir. Engelliler meclise de,  engellilerin toplum içinde eğitim ve öğretim üretim kapasitelerinin geliştirilmesi ve toplumsal yaşam içinde daha fazla yer almalarının sağlanması kent yönetimine aktif olarak katılması ve engellilere yönelik sorunlara çözüm üretilmesi amacıyla engelliler ve engelli ilgili kamu kurumları sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların buluştuğu bir yapıdır. 5 Aralık 2019 perşembe günü saat 17’ye kadar tam 1 ay var şu anda 1 ay içinde bu arkadaşlarımızın da buraya başvurmaları gerekmektedir. Bizim burada bir önceliğimiz kadınlarımızın ve engellilerimizin  konuşmaktan ziyade sahada aktif olmasıdır. Biz yanlış yapabiliriz hata yapabiliriz ama asla yalan söylemeyeceğiz. Yani hatamızı da yanlışımızı  da  itiraf edeceğiz. Yanlışımızın düzeltilmesi için sizden yardım da bekleyeceğiz. Biz ne yaparsak yapalım şeffaf olacağız, halkın gözü önünde olacağız. Saklı gizli kapalı kapılar ardında hiç bir şey yapmayacağız” dedi.

ÖZGEÇMİŞ           

              31.10.1949’da Şanlıurfa’da doğdu. 1955-1960 yılları arasında devam ettiği vatan İlkokulundan mezun oldu. 1968’de Urfa Lisesinde mezun oldu. Aynı yıl girdiği Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. 1972 Ekim’inde Urfa Lisesi’nde edebiyat öğretmeni olarak göreve başladı. Bu görevde 1985 sonuna kadar çalıştı. 1986 yılı başında kısa süreliğine Diyarbakır Anadolu Lisesi Müdürlüğü yaptı. 1986’nın ilk yarısında bu görevinden istifa ederek çeşitli dershanelerde Türkçe öğretmenliği yaptı. 1996’da Urfa’da önce Merkez Dershanesi’ni sonra 2006’da İlke Dershanesi’ni kurdu. 2009’da kontenjan adayı olarak Şanlıurfa Belediyesi meclis üyeliğine ve grubu tarafından belediye meclis grubu başkanı seçilerek 2014 yılına kadar bu görevi yürüttü. 2012’de Suriye’de çıkan iç savaş nedeniyle Şanlıurfa’da kurulan ‘’ Şanlıurfa STK’ları İnsani Yardım Platformu’’ adıyla önceleri 60 STK’nın sonra 152 STK’nın birleşmesiyle oluşan platformun kurucu üyeliğini yaptı. 2020 yılına kadar bu faaliyetlere ara vermedi. An itibariyle Şanlıurfa Kent Konseyi Başkanlığı’nı yürütüyor.

                 Evli, 4 çocuklu, 8 torunludur. 1974 yılında Harran Üniversitesi Kurma Derneği kurucu üyesi 1976’da kurulan Harran ihtisas Spor Kulübü kurucular kurulunda yer aldı. 1976’da 2 yıl süre ile Şanlıurfa öğretmenler Derneği Başkanlığını yaptı. 2012’de Şanlıurfa STK’ları insani yardım platformunu kurdu. 2015’de Şanlıurfa RABİA Kültür ve yardımlaşma derneğini kurmuş olup halen bu derneğin başkanlığını yapmaktadır. 2018’de Urfa’daki yardımlaşma STK’ların birleşmesinden meydana gelen kilit taşı federasyonu başkanlığına seçildi. Halen bu görevi yürütmektedir.

              Öğretmenliğe başladığı yıllardan itibaren gerek Urfa Lisesi’nde gerek Urfa içinde her türlü kültürel faaliyetin içinde oldu. Harran Dergisi kurucuları arasında olup Urfa kültürünü bu dergide yayımlamaya ve diğer mahalli gazetelerde köşe yazıları yazmaya başladı. 1986’ Eskişehir’de düzenlenen 3. Uluslararası Yunus Emre Sempozyumuna ‘’Karacaoğlan’da öte Dünya ve Allah düşüncesi’’ tebliğini, 2011’de Şanlıurfa Belediyesi’nin düzenlediği Şair Nabi Sempozyumunda ‘’Bilinen Urfa şairleri’’ adıyla bir tebliğ sundu.1986-1987 yıllarında kurduğu Dal Yayıncılık adlı yayınevinde Bedri Alpay’ın Şanlıurfa şairleri 1 kitabının edisyonunu yaptı. Şair Abdi ve Şanlıurfa Atasözleri ve Deyimleri kitabını çıkardı. Çeşitli tarihlerde kültürel kamularda; Necip Fazıl, Mehmet Akif gibi ünlülerin tanıtımına katkıda bulunmak üzere konferanslar verdi ve söyleşiler yaptı. 2011 yılında başlayıp 2018 yılına kadar süren bir emek sonucu altı ciltlik ‘’URFACA URFALICA’’ adındaki Şanlıurfa kültürünün kültürel hazinesini ortaya çıkardı.