• 04 Temmuz 2020

Haberler

KENT KONSEYİ BAŞKANI SARAÇ’TAN ÇAĞRI


06.11.2019 08:01

KADIN VE ENGELLİ MECLİSLERİ BAŞVURULARI BAŞLIYOR

Şanlıurfa Kent Konseyi Başkanı Adil Saraç, ilk basın toplantısını gerçekleştirdi. Basın mensupları ile bir araya gelerek Kent Konseyi’nin işlevlerini anlatan Adil Saraç, “Biz ne yaparsak yapalım şeffaf olacağız, halkın gözü önünde olacağız. Saklı gizli kapalı kapılar ardında hiç bişey yapmayacağız” dedi.

Şanlıurfa'da yoğun katılım ile gerçekleşen Kent Konseyi seçimli genel kurulunda 187 kişinin kullandığı oylamada 127 oyla Kent Konseyi Başkanı seçilen M.Adil Saraç, ilk basın toplantısında kent konseyinin görevlerinden bahsetti.

Kent Konseyi’nde sahada aktif olma taraftarı olduğunu belirterek Kadın Meclisi ve Engelli Meclisi için 5 aralık tarihine kadar aktif katılımcıların başvurularını beklediklerini söyleyen Saraç, “Şanlıurfa'nın kent konseyi başkanı olarak ilk basın toplantısını yapıyorum bu toplantıda kamuoyunu bilgilendirmek gereği açıklama yapacağız.Biz görevlerimizi yaptık arkadaşlarımızı kadın meclisi, çocuk meclisi, engelli meclisi ve gençlik meclisi olarak 4 grup oluşturduk. Görev alan gençlik meclisinde Vedat Akıllı, kadın meclisinde görev alan Sabiha Karabulut, çocuk meclisinde Zeki Kurt, engeliler meclisinde Avukat Ahmet Tüysüz beyefendi bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

SARAÇ: MEMLEKETİMİZİN İNSANINA REHBER OLMAK İÇİN GÖREV BAŞINDAYIZ 

Kent Konseyi yönetmeliğinden bahseden Saraç, “Kent konseyinin neye yarar, kent konseyinden beklenti fazla kent konseyinden neler bekleniyor neler isteniyor gibi sorunlarla geldiğinde tarafından daha sonra muhtemel bir algı operasyonu yapılmasın diye biz bir defa yapacağımızı teminatları olarak kent konseyi kanunu 5393 sayılı belediye kanununun da 251874 nolu resmi gazetede şöyle bir ifade var kent konseyi kent yaşamında kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma saydamlık, hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerinin hayata geçirmeye çalışıyoruz. Yani biz Urfa'ya yol yapıcı köprü yapıcı durak yapıcı yatırım yapıcı kurum degiliz. Memleketin her köşesindeki insanları kucaklayarak memleketin insanları kucaklayarak onları dinleyerek bir akıl oluşturarak bu işi yapanlara rehber olmak onlara bir önlerinde tutmak onlara bir tavsiyede bulunmak gibi bir görevi başında olan bir kurumuz biz. Yarın öbür gün kent konseyi çalışmıyor kent konseyinde bir şey olmuyor gibi algılara sakın kapılmayalım ve dolayısıyla biz sizin sözünüz olduğumuz için söylemek istediğiniz her sözü bize söyleyebilirsiniz diye şimdi herkese uyarıyorum” diye konuştu.

Konuşmasının devamında Saraç, “ARGE masamız var aramızda her türlü Urfa'nın her türlü sorununa dinliyoruz onları rapor haline getiriyoruz çalışma haline getiriyoruz sunuyoruz bizim işlerimizin de yürüyebilmesi için belediye meclisi'nden onay alması  lazım yani biz tavsiye ediyoruz belediye başkan adayı belediye meclisi hareketi bunu kabul edecek şekilde hareket ediyoruz. Bugün diğer konumuz doğrudan doğruya baktığımız zaman şunu görmemiz lazım kent konseyinin yürütme kurulu çalışma ve esaslarına baktığımız zaman yürütme kurulu gönderen kent konseyi başkanı ve genel sekreter oluşturur. Yazılı başvuruda bulunmak zorundadır yürütme kurulu alınan kararları ilgili birimlere ulaştırılması ve takibini sağlar kent konseyine karşı sorumludur yani ancak ihtiyaç halinde Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında veya belediye tarafından kendisine tahsis edilen yerde ya da yürütme kurulunca uygun gelecek yerden bulur. Yürütme kurulu tarafından toplantılara katılabilirler ancak yapılan bütün toplantılarda  oy kullanamazlar. Bu konularda imar ve şehircilik çevre kirsalla ilişkiler, toplumsal dayanışma  birlik ve barış, gençlik ve spor, gençlik ve eğitim, gençlik ve meslek edindirme istihdam, şehit ve gazi aileleri dayanışma, esnaf ve el sanatları, tarım ve hayvancılık, kültür sanat tarih arkeoloji Etnoğrafya araştırma, mülteciler göç, turizm tanıtım ve mutfak kültürü, sosyal dayanışma ve mahkum aileleri, medya ve medya ilişkileri, sağlık ve zararlı alışkanlıklar, eğitim ve sorunları, sanayi ekonomi ve geri dönüşümdür” şeklinde konuştu.

Şanlıurfalı vatandaşları kadın ve engelli meclislerine üye olmaya davet eden Saraç, “Toplantımızın bir diğer konusu Kadın meclisi ve engelli meclisi ile ilgili bir çağrıya çıkıyoruz  kamuoyu önünde. Kadın meclisinin tanımı şöyle toplumsal yaşamın tüm alanlarında kadınların konularının güçlendirilmesi kadın erkek eşitliğinin sağlanması kadınların girişimci araştıran üreten bireyler olmalarını desteklenmesi ve bireysel insiyatif dedin geliştirilmesi adına geleneksel ve benzer bir her türlü ayrımcılığın önlenmesi için politikalar üretmek stratejiler geliştirmek amacıyla kadınlarla ilgili 1-kamu kurumlari, 2-Sivil toplum kuruluşları, 3-siyasi partiler, 4- üniversitesi temsilcilerinin  katılımlarıyla oluşan demokratik bir yapıdır. Biz bugünden itibaren 5 Aralık 2019 tarihine kadar perşembe günü akşamı saat 17'ye kadar çalışmak isteyen alacakları formlarla birlikte  ekleyecekleri cv ile beraber bize başvurmaları gerekmektedir. Engelliler meclise de,  engellilerin toplum içinde eğitim ve öğretim üretim kapasitelerinin geliştirilmesi ve toplumsal yaşam içinde daha fazla yer almalarının sağlanması kent yönetimine aktif olarak katılması ve engellilere yönelik sorunlara çözüm üretilmesi amacıyla engelliler ve engelli ilgili kamu kurumları sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların buluştuğu bir yapıdır. 5 Aralık 2019 perşembe günü saat 17’ye kadar tam 1 ay var şu anda 1 ay içinde bu arkadaşlarımızın da buraya başvurmaları gerekmektedir. Bizim burada bir önceliğimiz kadınlarımızın ve engellilerimizin  konuşmaktan ziyade sahada aktif olmasıdır. Biz yanlış yapabiliriz hata yapabiliriz ama asla yalan soylemeyecegiz. Yani hatamızı da yanlışımızı  da  itiraf edeceğiz. Yanlışımızın düzeltilmesi için sizden yardım da bekleyeceğiz. Biz ne yaparsak yapalım şeffaf olacağız, halkın gözü önünde olacağız. Saklı gizli kapalı kapılar ardında hiç bişey yapmayacağız” dedi.