• 07 Ağustos 2020

Haberler

ŞANLIURFALI VE SURİYELİ GENÇLERDEN HOŞGÖRÜ PAYLAŞIMI


11.03.2019 11:26

 

Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve Harran Üniversitesi Öğrenci Konseyi’nin ortaklaşa düzenlediği “Harran Üniversitesi’nde Öğrenim Gören Suriyeli ve Şanlıurfalı Gençlerle Kaynaşma" Programında Şanlıurfalı ve Suriyeli gençler bir araya geldiler.

 

 Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesislerinde gerçekleşen programa; Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Nihat Kılıç, Şanlıurfa Kent Konseyi Başkanı Erkan Sözen ve Kent Konseyi Gençlik Meclisi ile Harran Üniversitesi Öğrenci Konseyi ve öğrenim gören öğrenciler katıldılar.

Şanlıurfa Kent Konseyi Kadın Meclisinin de benzer bir program gerçekleştirdiğini hatırlatan Kent Konseyi Başkanı Erkan Sözen: "Hoşgörü-kaynaşma-tanışma-uyum ve eğitim anlamında Şanlıurfalı ve Suriyeli hanımları Kadın Meclisimizin tertiplediği programla buluşturmuştuk. Bugün ise Harran Üniversitesi’nde öğrenim gören Suriyeli ve Şanlıurfalı gençleri bir araya getirdik. Biz sınırlara rağmen öncede şimdi de kardeşiz. Birlik olursak güçlü oluruz. Ayrı düşersek zayıflarız. Bugün İslâm alemine bakın hep kan ve göz yaşı. Hep Müslümanlar zulüm görüyor. Bunun başlıca nedeni birbirimizi ayrı gayrı görmemizden, kardeş olduğumuzu unutarak gerektiği gibi sevmememizden. Bir araya geldiğimiz zaman batılın tüm planları ve oyunları boşa çıkacaktır. Birlik ve beraberlik için gayret gösterelim. Bu okumuş, eğitimli ve kendisini yetiştirmiş gençlerle olur. Bu anlamda siz gençlere çok iş düşüyor" diyerek birlik ve iyi eğitimin önemine dikkat çekti.

Suriyeli misafirleri ensar ruhuyla kucakladıklarını ve Kobani'den Suruç ilçesine 3 günde 200 bin misafiri kardeşlik ruhuyla nasıl kucakladıklarını anlatan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Nihat Kılıç: "Biz Ensar - Muhacir kardeşliğini özümsemiş bir topluluğuz. Biz tek milletiz. Halep neyse Urfa aynıdır. Şam neyse Gaziantep odur. Birbirimizi anlayalım. İnsani ve İslâmi değerlerimize layıkıyla sahip çıkalım. Ehliyet ve liyakatli gençlik yarını kazanır. Bu yönde iyi eğitilmiş gençlik yarının söz sahibi olur" diyerek bu anlamlı buluşmayı gerçekleştiren Kent Konseyine teşekkür etti.

 

Harran Üniversitesinin misyonuna değinen Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Göbeklitepe ile Şanlıurfa'nın tarihine dikkat çekti.  Rektör Çelik: "Harran medeniyeti ile Harran Üniversitesi kurulmuş ve döneminin en iyi eğitiminin yapıldığını Harran kalıntıları gösteriyor. Tekrar o eğitim seviyesini ihya edebilir miyiz diye çalışıyoruz. Bunu başarmanın tek yolu kaynaşma kültürünün gelişmesi ile gerçekleşebilir. Kaynaşma ortamının olmadığı yerde eğitim başarılı olamaz. Birlikte çalışma ruhunu yakalamalıyız. Bu toplantıyı çok önemli buldum" diyerek Kent Konseyine teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Türkçe-Arapça şiirler okundu. Harran Üniversitesi gençleri Şanlıurfa müziklerinden oluşan mini bir konser verdiler.

Toplantının son bölümünde öğrenciler Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Çelik ile sorunlarını paylaştılar.