• 06 Haziran 2020

Haberler

ŞANLIURFA KENT KONSEYİ KADIN MECLİSİNDEN "SIFIR ATIK PROJESİ"NE DESTEK


08.01.2019 10:52

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Emine Erdoğan'ın başlatmış olduğu 'Sıfır Atık' projesi kapsamında ev hanımlarına yönelik Çevre Bilinci ve Eğitimi Programını düzenledi.

Şanlıurfa merkezinde kurmuş olduğu Atık Getirme Merkezi (AGM) ile vatandaşların ve gelecek nesillerin çevreye duyarlı olmasını sağlayan Büyükşehir Belediyesi, ev hanımlarına da çevre bilincini aşılamak adına eğitim programı düzenledi. Düzenlenen eğitim programına Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve eşi Sema Çiftçi, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin'in eşi Gülhan Erin, Ak Parti Şanlıurfa Kadın Kolları Başkanı Demet Saatçi Güven, Ak Parti MKYK Üyesi Vildan Polat, Şanlıurfa Kent Konseyi Başkanı Erkan Sözen, Kent Konseyi Kadın Meclis Başkanı Mahmude Ergin ve üyeleri, daire başkanları, müdürler ve ev hanımları katıldı.

 

"ÇEVRENİN KORUNMASINA YÖNELİK YAPILAN PROJE HAYAT BULDU"

Programda  atıkların  çevreye büyük zarar verdiğini belirten Başkan Nihat Çiftçi, "Sıfır Atık projesi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde Çevre Ve Şehircilik Bakanlığımızın bünyesinde başlanılan bir projedir. Çok başarılı bir şekilde ülkemizde çevrenin korunmasına yönelik mükemmel proje hayat buldu. Bir yıldır da Sema Çiftçi hanımefendinin nezaretinde Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığımız tarafından birçok eğitim, uygulama ile hayat buluyor. Devlet büyüklerimizin ülke gündemine getirmiş olduğu çevre bilinci dünyayı, ülkemizi, tüm insanlarımızı ve yeryüzünde yaşayan tüm canlılarımızı ilgilendiriyor . Dünya nüfusu hızla büyüyor ve bunun paralelinde çevreyi kirleten atıklarda ciddi anlamda artıyor. Bunun farkında olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın "Ülkemizde bu atığı sıfıra nasıl indirebiliriz?" fikriyle çıkan bu yolculukta çok önemli adımlar atıldı" diyerek Büyükşehir Belediyesi olarak sıfır atık hedefiyle yapılan çalışmaları aktardı.

 

"SIFIR ATIK PROJESİ TEMİZ BİR GELECEĞE ETKİ EDECEK"

Şanlıurfa Kent Konseyi Başkanı Erkan Sözen, "Sıfır Atık Projesi geleceğimizin temiz topraklarına temiz tabiatına, torunlarımızın sağlığına pozitif etki yapacak şeylerdir.Bu çalışmanın Allah'ın hayırlarından biri olduğunu düşünüyorum. Emine Erdoğan'ın yürütmüş olduğu bu çalışmaya katkı veren Büyükşehir Belediyemize ve değerli kadınlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

"DUYARLI NESİL YETİŞTİRMEK LAZIM"

Ak Parti MKYK Üyesi ve Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Vildan Polat ise, "Sıfır Atık Projesi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın başlattığı Türkiye'de oluşan ve gelecek nesillere dünyayı güzel bırakalım. Atıklarımızla çevreye duyarlı nesil yetiştirmek amacıyla geliştirilen bir proje. Bu projeye destek verdikleri için Büyükşehir Belediye Başkanımız Nihat Çiftçi'ye teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"SIFIR ATIK PROJESİ"Nİ DESTEKLİYORUZ"

"Sıfır Atık Projesi"ne destek verdiklerini belirten Şanlıurfa Kent Konseyi Kadın Meclis Başkanı Mahmude Ergin: "Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan 'ın eşi Emine Erdoğan  Hanımefendi'nin başlatmış olduğu, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyemizin düzenlediği “SIFIR ATIK” projesinin tanıtım ve eğitim programı hepimiz için faydalı oldu . Özellikle ev hanımlarının bu eğitime katılması projenin amacına ulaşmasına büyük katkı sağlayacaktır. Projenin devamında yaygınlaşmasının sağlanması ve bu eğitimlerin hız kesmeden devam etmesi için, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bu konuya dahil edilerek tüm okullardaki velilerin tamamına  okul-aile işbirliğiyle ulaşılması gerekir.

Yine Harran Üniversitesinde, öğrencilere bu eğitimlerin Rektörlük ve Dekanlıklarla işbirliği içerisinde uygulanmasına hız verilmelidir. Üniversitede toplu taşıma durağında, sosyal tesislerde yemekhanelerde, yurtlarda atık kutularına yer verilmesi durumunda, kampanyaya katkı sağlanacağı ve süreklilik kazanacağı kanaatindeyiz.

Kent Konseyi Kadın Meclisi “SIFIR ATIK Projesi”ne yapacağı etkinliklerle katkı ve destek sağlayacaktır" dedi.

 Program sonunda ev hanımlarına temizlik malzemeleri hediye edildi.