• 19 Nisan 2019

Haberler

ŞANLIURFA’DA SAĞDUYUYA DAVET


01.10.2018 13:28

Önceki gün Eyyübiye’de Suriyelilerin de karıştığı, Şanlıurfalı iki kardeşin de hayatını kaybettiği olay nedeniyle üzüntülerini dile getiren Vali Erin, “Öncelikle vefat eden kardeşlere Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Baba, anne ve çocuklar olmak üzere tüm ailesine ve Urfa’ya başsağlığı diliyorum” dedi.
Vali Erin, “Hepimizin tek güvencesi olan hukukun işlemesi sonrasında, bu faillerin adalet içerisinde hak ettikleri cezayı mutlaka bulacaklarından kimsenin endişesi olmasın. Urfa’da yaşanan sıkıntıların, aile ve aile yapılarından ziyade aile ile ilgisi olmayan bazı provokatörlerin, toplumu galeyana getirmek isteyen art niyetlilerin, gece yarılarına kadar sokaklarda dolaşmak suretiyle önüne geleni yakmaya yıkmaya niyetlenmiş ve şartlanmış, bu şekilde de toplumu tahrik etmeye, daha kötü bir ortamın oluşmasını amaçlayanlar tarafından gerçekleştirildiğini söylemek lazım” dedi.
 Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi de Eyyübiye’de yaşanan olayla ilgili devletin güvenlik güçlerinin tüm tedbirleri aldığını belirterek, kendilerinin de kamu görevlileri olarak hem halkla olan diyaloglarında hem de şehrin kendilerine yüklediği görev olarak sağduyu çağrısında bulundu.
Olayı fırsata çevirmek isteyen provokatörlere karşı vatandaşları duyarlı olmaya davet eden Başkan Çiftçi, “Provokasyonların hiçbirini tasvip etmediğimizi biz de kamuoyu ile paylaşıyoruz. İlk dakikasından bu yana, Sayın Valimizin başkanlığında bizlerle yapılan istişareler sonucunda gerekli olan her şey yapılmakta. Bugünkü toplantının mahiyeti budur. Şanlıurfa’da görev alan herkes aynı masa etrafında bir aradadır. Şehrin huzuru ve sükuneti bizim için çok çok önemlidir. Şanlıurfa bir peygamberler şehri olan, inanç derinliği olan bir yerdir. Hepimiz kardeşçe bir arada yaşıyoruz. Bu topraklar, bin yıllardır herkesi kardeşçe bir arada yaşatmaya imkan veren bir şehirdir. Dolaysıyla bu kardeşliğimizi, birlik ve beraberliğimizi bozmaya yönelik hiçbir harekete fırsat vermememiz lazım. Bunun için birlikte hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Kent Konseyi başkanı Erkan Sözen ise; "Suriyeli misafirlerimizin  yasadışı faaliyet gösteren Suriyelilerden rahatsız olduğunu, bunların hakkında yasal işlem yapılmasından memnun olduklarını, suç işleyen Suriyelilerin cezai işlem gördüğünün ayrıca halka da anlatılmasının hemşehrilerimizi de rahatlatacağını söyledi.  Hemşehrilerimizin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kardeşlik bilinciyle, sükunetle ve sağduyuyla hareket edeceklerine inanıyor, tahrik ve provokasyonlara / yanlış ve asılsız haberlere itibar etmemelerini diliyoruz."dedi. 

Toplantı, katılımcıların görüş ve önerilerinin değerlendirildiği istişare ile devam etti.